Navigácia

Spravodaj z našich expedícií

Spravodaj z expedícií

Návšteva ekologickej farmy – Závadka    -  20.10.2016

Naša prvá expedícia s českými partnermi viedla na súkromnú farmu do Závadky, je to         823 m.n/m. Chceli sme vidieť, akým spôsobom chovajú zvieratá súkromní podnikatelia ďaleko od mesta. Vystúpili sme v dedine neďaleko školy a pešo sme sa vybrali za dedinu. Naša prvá zastávka bola pri stáde oviec. Od ľudí, ktorí dozerali na stádo sme sa dozvedeli zaujímavé informácie o chove oviec, prečo sú výrobky z ovčieho mlieka zdravé a tiež ako sa správne postarať o každé zviera.

Dozvedeli sme sa tiež o problémoch s vlčou svorkou, ktorá stádo ohrozuje. Ľudia, ktorí sa o stádo starajú mali pre nás veľa zaujímavých príbehov zo svojej praxe.

Keď sme sa vrátili naspäť do dediny, navštívili sme súkromnú stajňu, kde majitelia chovali kravy, ošípané a hydinu. Na vlastnej koži si niektorí z nás vyskúšali dojenie a ochutnali sme aj čerstvý údený syr z kravského mlieka.

Návštevu Závadky sme ukončili prehliadkou pravoslávneho kostola sv. archanjela Michala z konca 18. storočia.

 

Embraco – 21.10.2016

     Počasie sa pokazilo a vonku lialo ako z krhly, preto sme s radosťou prijali ponuku pána Leskovjanského na prepravu  detí do Embraca na exkurziu – ináč by sme zmokli a možno poniektorí aj prechladli.

Po príchode do závodu sme absolvovali špeciálnu prípravu v školiacej miestnosti – niečo ako bezpečné absolvovanie exkurzie v závode. Potom sme dostali bezpečnostné oranžové vesty a štuple do uší a exkurzia sa mohla začať. Vidieť, ako to reálne v strojárskom závode funguje – to naozaj nezažije každý. No my sme zažili! Videli sme celý postup práce od začiatku až po finálny výrobok. Dozvedeli sme sa, ako kompresory chránia čerstvosť jedla v chladničkách, mrazničkách a rôznych chladiacich vitrínach...

Posledná časť exkurzie pozostávala z krátkeho testu. Teraz je nám už všetkým jasné, že mäso patrí na najvyššiu policu, lebo tam je najchladnejšie, mliečne výrobky chránime približne uprostred chladničky a ovocie a zelenina patria do šuplíkov, ktoré sú celkom dole.

Po tejto exkurzii sme sa stali kvalifikovanými pomocníkmi našich mám a odborne vieme uložiť nákup do chladničiek.

Exkurzie sa zúčastnili všetci siedmaci z našej školy  a ôsmaci z Brna

 

 

 

Environmentálne aktivity – 21.10.2016

 

Pre žiakov 4.až 6. ročníka nám v centrále Národného parku Slovenský raj pripravili veľmi zaujímavé aktivity. Videli sme zaujímavé filmy, vypočuli sme si ešte zaujímavejšie rozprávanie skúsených ochranárov a videli množstvo zaujímavého fotografického materiálu o našom najbližšom národnom parku, ktorý sa rozprestiera takmer za bránami nášho mesta.

Cestou späť sme si s kamarátmi z Brna pozreli aj Spišskú Novú Ves

 

Stretnutie s rodičmi – oboznámenie s projektom – 12.10.2016

Dňa 12.10.2016 sme sa  v popoludňajších hodinách stretli v priestoroch školy s rodičmi, ktorí mali záujem dozvedieť sa o tom, ako budú ich deti fungovať počas tohto školského roka v projekte eTwinning.  Program bol naozaj náročný. Koncom októbra sme čakali návštevu žiakov a učiteľov z Brna a bolo potrebné zabezpečiť okrem zaujímavého programu aj stravu, ubytovanie v rodinách, financie a milión všelijakých drobností.

Práve vďaka rodičom sa nám podarilo umiestniť 14 českých detí v rodinách, zabezpečiť pre mladšie deti zaujímavé environmentálne aktivity, dopravu detí do Embraka, pohostenie, ubytovanie českých učiteľov v penzióne, lacnejšie večere a ešte mnoho a mnoho vecí.

Všetkým rodičom z celého srdca ďakujeme

 

ŠTRBSKÉ PLESO – 22.10.2016

Na stanici sme sa stretli o 8:30 h cestovali sme na Štrbské pleso. Cieľom bolo spoznať náš región a popracovať na kondícii nás všetkých.

Rýchlik 9:05 meškal, v PP sme zmeškali električku. Našťastie nám dovolili nastúpiť do pristavenej električky, takmer ¾ hodiny sme čakali na odchod ďalšej v teple.

11:45 h – vystúpili sme na Štrbskom plese – hmla – bolo vidno tak na 30m.

Absolvovali sme prehliadku priestorov pri mostíkoch, potom sme obišli spolu celé Štrbské Pleso, konečne okolo jednej sa zrazu počasie zmenilo, bolo jasno, slnečno, konečne bolo vidno panorámu Tatier. Hlavne kvôli českým deťom sme boli veľmi radi. Na Štrbskom Plese boli z nich len 3 žiaci. Približne jednu hodinu mali deti čas na obed.  O 15:45 h – odchod zubačkou do Štrby, následne rýchlik – v SNV sme vystúpili cca17:20 h – presun do školy.         O 17:45 h sme absolvovali večeru. Spoločne si deti s vedúcimi projektu  pripravili aparatúru pre hudbu. Večer sme strávili rôznymi  aktivitami, hrami, nasledovali súťaže a tanec.  

 

Lúčenie na stanici pred odchodom vlaku – nedeľa 23.10.2016

     V nedeľu ráno sme sa stretli počas pobytu posledný raz, aby sme sa rozlúčili. Naši českí partneri odchádzali domov smer Bratislava a potom Brno. Všetci si odnášali domov množstvo zážitkov a nových skúsenosti. České deti, ktoré boli ubytované v rodinách zažili  za tri dni vysokú školu vzťahov, pretože sa ocitli v rodinách kde nikoho nepoznali. No naučili sa komunikovať a nadviazali priateľstvá, čo iste nebolo jednoduché. Počas pobytu sa učili samostatnosti, zodpovednosti a nabrali nie málo skúsenosti z pobytu pre nich na novom mieste. Počas ich cesty sme boli v kontakte, takže vieme, že pricestovali domov v poriadku. Vyjadrenia niektorých detí ohľadom pobytu na Slovensku:

A jak se nám ve Spišské líbilo?

Ve Spiši se nám moc líbilo. Spali jsme v hostitelských rodinách, které se o nás hezky staraly. Měli jsme pestrý program plný nových zážitků :-). A i když nám na výletě na Spišský hrad pršelo, líbilo se mi tam nejvíc. (Sofie)

Nejvíce se mi líbily Vysoké Tatry. Krásná procházka okolo Štrbského plesa a ten výhled je nezapomenutelný. Už se moc těším, až Slováci přijedou k nám, bylo to s nimi super a když přijedou, tak bude spousta nových zážitků. (Eliška)

Na Slovensku se mi moc líbilo. Program byl velmi zajímavý a zábavný. Nejvíce se mi líbil výlet do Vysokých Tater. Cestou tam i zpět se nám udělalo hezké počasí a byl krásný výhled na hory a krajinu. Byla to krásná procházka na čerstvém vzduchu. Rodiny, ve kterých jsme byli ubytovaní, byly velmi přátelské. Už se těším, až Slováci přijedou k nám. (Tomáš)

 Na Slovensku bylo krásně, až na to, že když jsme byli na hradě, tak pršelo. Když jsme šli do Tater, tak už ale bylo pěkně. Bohužel když jsme jeli z Tater, tak se stala nejhorší věc na světě, které se každý bál - naše oblíbená a všemi milovaná paní učitelka Mahrová nám vzala mobilní telefony. Spousta žáků včetně mě byla v depresi (i Slováci). A my jsme hned začali plánovat vzpouru. Naštěstí, hned potom, co jsme zazpívali písničku "Na hradě Okoří", tak nám mobily vrátila. Výlet se mi vcelku líbil až na tu část se zabavenými mobily.                                (mobil-závislák Vojtíšek :) )