Navigácia

Slovenský rekord v pití mlieka

Slovenský rekord v pití mlieka

Svetový deň mlieka 28.09.2016 na našej škole.

 

    Z príležitosti Svetového dňa mlieka sa žiaci našej školy pokúsili vytvoriť slovenský rekord v pití mlieka, pričom naša škola tiež prispela k celkovému rekordu mesta Spišská Nová Ves, kde spolu - 15 materských a osem základných škôl vypilo 1242 litrov mlieka.

     Sprievodnými aktivitami na hodinách Zdravovedy, Zdravotníckom krúžku a v krúžku Jedlo ako liek , jedlo ako jed sa od 28.09. do 05.10.2016  žiaci našej školy dozvedeli nie len o základných informáciách o mlieku, ale aj o jeho význame vo výžive detí, ako aj dospelých.

     Mlieko sa považuje za najdokonalejšiu potravinu, pričom sa s mliekom stretneme už ako s prvou potravou po svojom narodení a sprevádza nás po celý život. Jeho obsah ho predurčuje na potravinu ideálnu pre deti, keďže obsahuje vysoko kvalitné mliečne bielkoviny, prospešné vitamíny (B, A, D, E, K), minerálne látky (najmä vápnik, fosfor, draslík, horčík, zinok), laktózu či enzýmy. Mlieko je hodnotným nápojom, ktorý dodá telu energiu, bielkoviny,  tuk potrebný pre zdravé fungovanie metabolizmu i minerály, a preto by malo byť súčasťou zdravého stravovania nielen u detí, ale i u adolescentov a dospelých. Výhodou mlieka je, že ako zdraviu prospešná potravina je široko dostupné.Denná odporúčaná dávka sa pohybuje okolo 0,5 až 1 liter mlieka alebo mliečných výrobkov.