• Testovanie 9 2024

Dátum testovania: 20.03.2024

Náhradný termín: 04.04.2024

Organizátor:

Testovanie T9  organizuje Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM) z profilových predmetov slovenský jazyk a literatúra a matematika.

Ciele testovania:

Cieľom testovania je získať obraz o výkonoch žiakov na výstupe zo stupňa ISCED 2, porovnať ich výkony v testoch a poskytnúť školám spätnú väzbu a komplexnejší obraz o testovaných predmetoch, ktorý môže pomôcť pri skvalitňovaní vzdelávania. Výsledok žiaka slúži ako podklad pre prijímacie skúšky na stredné školy.

Čas riešenia testov:

Matematika - 90 minút

Slovenský jazyk a literatúra - 70 minút

Počet testových úloh:

MAT, SJL – 30 úloh

Forma testových úloh:

uzavreté úlohy s výberom odpovede zo 4 možností (A, B, C, D)
    otvorené úlohy s tvorbou krátkej odpovede
    HODNOTENIE ÚLOH:  1 bod za správnu odpoveď, 0 bodov za nesprávnu alebo žiadnu odpoveď

Povolené pomôcky:

kalkulačky, rysovacie pomôcky, pero, ktoré píše namodro.

Nepovolené pomôcky:

mobilné telefóny, výpisky, študijné materiály, učebnice a pod.

Organizácia testovania

Viac informácií nájdete na  https://www2.nucem.sk/sk/merania/narodne-merania/testovanie-9

Všetkým deviatakom prajeme pri testovaní veľa šťastia !

• Kedy sa podáva prihláška na strednú školu / gymnázium?
          Termín podania prihlášky na strednú školu a termín podania prihlášky na osemročné, bilingválne a štvorročné gymnázium je v školskom roku 2023/2024 rovnaký – 20. marec 2024. Tento termín je záväzný pre všetkých budúcich stredoškolákov a gymnazistov.

Podanú prihlášku musí  skontrolovať a potvrdiť základná škola. Z tohto dôvodu bude podávanie prihlášok uzatvorené 13. marca 2024 o 12:00.

Koľko prihlášok si môžem podať na strednú školu?
          Novela školského zákona upravuje spôsob podania prihlášky na stredné školy a gymnáziá. Po novom bude zákonný zástupca vypĺňať iba jednu prihlášku, v ktorej v poradí podľa záujmu uvedie najviac dva talentové odbory a najviac dva netalentové odbory.

Čo sú talentové odbory?
          Za talentový odbor sa považuje stredná škola alebo gymnázium, ktoré si vyžadujú talentové skúšky. Sú to: matematické triedy na gymnáziách, bilinválne gymnáziá, stredné športové školy, pedagogické školy, sociálne akadémie, školy umeleckého priemyslu, konzervatóriá.

Ako si podať prihlášku na strednú školu?
          Existujú dva spôsoby, ako si podať prihlášku na strednú školu alebo gymnázium:

1. elektronicky prostredníctvom Edupage (návod na vyplnenie prihlášky: https://help.edupage.org/sk/u646)
          2. v listinnej podobe (tlačivo 056 MŠVVaŠ) (prihláška na stiahnutie: https://edicnyportal.iedu.sk/Forms/Show/4645)

Žiaci a rodičia posielajú prihlášku samostatne. Pri vypĺňaní prihlášky Vám prípadné otázky veľmi rada zodpoviem.

Mgr. Lenka Sumerlingová

výchovná poradkyňa